آشنایی با اونس ( واحد سنجش طلا )

حتما شما هم می دونید که فلزات قیمتی و گران را بر اساس واحدی به نام اونس می سنجند . اونس واحد سنجش طلا ، پلایت و نقره است . اما ایا شما می دونید که یک اونس دقیقه چقدر است ؟

خب اونس یک واحد سنجش جرم است مثل گرم کیلوگرم و … مثل گرم و کیلوگرم که برای خودشون یک علامت اختصاری دارند اونس هم با OZ نشون داده می شه که از اول کلمه اونس Ounce گرفته شده.

بهتره بدونید که دو نوع اونس داریم یکی اونس معمولی در سیستم بین‌المللی اوزان که مقدارش برابر با یک‌شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن است. که در سیستم متریک مساوی ۲۸٫۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم می شود و یک اونس بین المللی تروا

که معادل ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم است. برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بها یعنی؛ طلا، نقره، پلاتین و پالادیم .، وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها از واحد اونس تروا استفاده می شود .

معمولا منظور از یک اونس طلا ، طلایی یک تکه به وزن یک اونس تروا و با خلوص ۹۹٫۹۹ درصد (۲۴ عیار) است.

بهتره بدونید که علاوه بر دو نوع اونس گفته شده اونس های دیگیری هم وجود دارند از جمله :

اونس اسپانیایی معادل ۲۸٫۷۵ گرم ،

اونس ماریا ترزا معادل ۲۸٫۰۶۶۸ گرم،

اونس متریک هلندی معادل ۱۰۰ گرم،

اونس متریک چینی معادل ۵۰ گرم

بگذریم زیاد سخت نگیر شما فقط همین قدر بدون که وقتی می خوای طلا بخری قیمت جهانی رو بر مقدار اونس. تروا که برابر با ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ تقسیم کن تا قیمت گرم جهانی دستت بیاد. بعد با توجه به قیمت داخل بخر یا بفروش .

اونس واحد سنجش طلا

بیشتر بدانید :

واحد «اونس» در دستگاه‌های گوناگون، همچون یکاهای انگلیسی، یکاهای سلطنتی و دستگاه .یکاهای معمول ایالات متحدهٔ آمریکا کاربرد داشته‌است و در هر یک از این دستگاه‌ها وزن متفاوتی دارد.

«اونسِ» در ایالات متحدهٔ آمریکا بسیار متداول است. در بریتانیا استفادهٔ رسمی از آن در سال ۲۰۰۰ به پایان رسید.، اما هنوز هم در این کشور به‌طور غیررسمی استفاده می‌شود.

oz برای مشروبات هم استفاده می‌شود و همچنین برای نشان دادن مقداری از گریس که برای روان کاری بلبیرینگ‌ها بکار میرود.

شبکه اطلاع رسانی قیمت ارز و سکه و طلا

هیچ نظری وجود ندارد